Rozstanie, a rozwód

13 lutego 2019

To w jaki sposób formalnie przebiegnie Wasze rozstanie zależy przede wszystkim od tego jaki rodzaj związku tworzyliście.

Jeżeli Twoje rozstanie kończy związek partnerski (nie sformalizowany) nie musicie się rozwodzić. To duży plus. Unikacie formalności, sądowego stresu, kosztów. Spróbujcie ustalić między sobą, w jaki sposób podzielicie wspólne rzeczy. Fajnie, jeżeli uda Wam się na tym polu porozumieć. Jeżeli nie dacie rady się porozumieć, najlepszym rozwiązaniem będzie mediacja. Profesjonaliści pomogą Wam wspólnie wypracować kompromis i najlepsze rozwiązanie.

Żyjemy w erze kredytów hipotecznych. Mogą je wspólnie wziąć również osoby nie będące małżeństwem. Na drodze mediacji możecie również ustalić co zrobić ze wspólnie podjętym zobowiązaniem kredytowym. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Was na obecnym etapie. Może nie być idealne. Ale pamiętaj, że rozstanie wiąże się również z ponoszeniem kosztów. Dzieleniem odpowiedzialności za wspólnie podjęte w przeszłości zobowiązania. Bardzo ważne, abyście oboje podeszli do nich w pełni świadomie i ze wzajemnym do siebie szacunkiem. Nie bójcie się ponoszenia konsekwencji. Są naturalnym następstwem każdego ważnego procesu.

Sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana jeżeli posiadacie dzieci. Niektóre pary decydują się pozostawić kwestię opieki nieustaloną. Na bieżąco decydują z kim aktualnie przebywa dziecko. Ufają, że uda im się w tej kwestii zawsze porozumieć. To rozwiązanie bardzo ryzykowne. Przede wszystkim dlatego, że sprawia, że musicie cały czas być w kontakcie. Tymczasem bardzo ważna w procesie rozstania jest fizyczna separacja. Pamiętajcie, że Wasze życia podążają teraz w odmiennych kierunkach. Będąc parą wypracowywaliście kompromisy. Po rozstaniu już nie musicie. Dlatego wspólne ustalanie miejsca pobytu dziecka może okazać się kłopotliwe, a wręcz niemożliwe. Ostatnią już kwestią, ale równocześnie najważniejszą, jest potrzeba dziecka do regularnego i przewidywalnego kontaktu z obojgiem rodziców. Pozostawienie tej kwestii otwartej, może zaburzyć poczucie bezpieczeństwa dziecka. Nie będzie ono wiedziało co je czeka w najbliższej przyszłości. Z kim spędzi najbliższy tydzień? W czyim domu spędzi weekend?

Dlatego bardzo wskazane jest uregulowanie kwestii opieki nad dzieckiem na drodze mediacji lub sądownie. Pozwoli to całej rodzinie na zaplanowanie swojego życia. Sprawi, że dziecko poczuje się pewniej i bezpieczniej. Wyeliminuje konieczność ciągłego kontaktu pomiędzy rodzicami oraz zmniejszy ryzyko konfliktów. Nie będzie o co się kłócić 🙂

Jeżeli byliście małżeństwem, do jego zakończenia niezbędny jest sądowy rozwódRozwód zakłada prawne uregulowanie sytuacji rozstania. W Sądzie zostaje przeprowadzana procedura zakończenia Waszego małżeństwa.  Czas trwania rozwodu zależy w dużej mierze od tego, czy strony chcą orzekania o winie, potrafią się porozumieć w sprawie opieki nad dziećmi, alimentami czy podziałem majątku. W przypadku dużego konfliktu prawne uregulowanie rozstania może trwać latami, kosztować spore pieniądze i wiele nerwów. Można tego uniknąć ale potrzebna jest jednak dobra wola obu stron.  Gdy w grę wchodzą duże emocje (co jest częste przy wszelkiego rodzaju rozstaniach) warto jest poprosić o pomoc profesjonalistów. Kwestię emocji, poczucia straty czy złości przepracować z psychologiem, a sprawy opieki nad dziećmi czy kwestie majątkowe z mediatorem. Przeciągający się rozwód może stać się kolejnym obciążeniem, które nie pozwoli uporać się z  emocjami związanymi z samym rozstaniem, odroczy czas potrzebny na zamknięcie tego etapu w życiu  i możliwość rozpoczęcia nowego.